Hakkımda
Merhaba ben Serdar,Serdar Kara

Blog Hocam’ın kurucusu ve tek yazarıyım (konuk yazarlar hariç). Blog yazarlığına dair bildiğim, gördüğüm, duyduğum, okuduğum, öğrendiğim şeyleri blog yazarlığına ilgi duyan kişilerle paylaşmak amacıyla 2011 yılının Şubat ayında kurduğum Blog Hocam’a hoşgeldiniz.

Ben Kimim?


Öncelikle size kendimden bahsedeyim. 1984 İstanbul doğumluyum. İstanbul Maltepe’de doğup büyüsem de şartlar beni İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna attı. 2009 yılından beri Beylikdüzü’nde yaşıyorum. Evliyim ve bir oğlum var.

Eğitim hayatımdan kısaca bahsedecek olursam ilk ve orta okulu Maltepe Feyzullah İlköğretim Okulu’nda okudum. Liseyi yatılı olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra lisans eğitimim için Ankara’nın yolunu tuttum. ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Son olarak Avustralya University of Sydney’de MBA maceram oldu.

İş hayatına otomotiv sektöründe  kurumsal bir firmada kalite kontrol mühendisi olarak giriş yapsam da mesleğimi uzun süre icra edemedim. Öğrencilik yıllarından beri peşimi bırakmayan girişimcilik tutkusu ailemin de desteğiyle vücut buldu ve ağabeyimle birlikte fuar stand ve organizasyonları yatığımız küçük bir şirket kurduk. Yaklaşık 3 sene sonra karşıma çıkan bir fırsat girişimci ruhumun fitilini tekrar ateşleyince ağabeyimden ayrılarak endüstriyel inşaat sektöründe kendi şirketimi kurdum. Halen kurumsal firmalara müteahhitlik, mühendislik ve tedarikçilik hizmetleri veren şirketimin başındayım.

Hakkımda sayfasını ziyaret ettiğinizegöre bu blogun yazarı hakkında daha fazlasını merak ettiğinizi düşünüyorum. O halde biraz da özel hayat ve ilgi alanlarıma değineyim.

Kitap okumadan geçirdiğim bir günüm yok sayılır. Tür ayrımı yapmam. D&R indirimlerini takip edip çok satan kitapları türüne pek bakmadan alır okurum. Ve kitaplarımı kimseyle paylaşmamak gibi kötü bir huyum var.  Okuduğum her kitap kütüphanemde durmalı.

Beşiktaş benim için tutku. Artık tribünde izlemeye pek fırsat bulamasam da TV’den mutlaka takip ederim. 10-0’lık Adanademirspor, 3-0’lık Barcelona, 2-1’lik Liverpool (desibel rekoru), 4-3’lük Fenerbahçe gibi deplasmanı (Pancu kalede) gibi Beşiktaş tarihine geçen çoğu maçta tribünde olmam da benim şansım sanırım :)

AVM’lerde dolaşmaktan nefret ederim. Giyim alışverişimi son birkaç yıldır online olarak yapıyorum. Çoğu zaman ona da gerek kalmıyor, evlendiğimden beri eşim benim yerime o işle ilgileniyor sağ olsun.

Tam bir hayvan severim. Bugüne kadar köpek, kedi, muhabbet kuşu, balık, kaplumbağa gibi pek çok hayvanla evimi paylaştım. İleride bahçeli müstakil bir evim olursa bahçeyi hayvanlarla doldurmak gibi bir hayalim var. He bu arada asla petshoptan satın almam. Barınaklarda bakıma ihtiyacı olan o kadar güzel hayvanlar var ki.

Annem sarımsak denen bitkinin anavatanı olan Taşköprü’lü olmasına rağmen sarımsak hayatta en nefret ettiğim şeylerden biridir. Bu nedenle ev dışında yemek yerken oldukça zorlanıyorum. Malum bizde çoğu yemekte kullanılır sarımsak.

Girişimci yanımdan bahsetmiştim. Fuar gezmeyi, sektörümle ilgili yeni ürünler, yeni teknolojiler keşfetmeyi severim. Sürekli bayilik ve distribütörlük peşinde koşarım. Dış cephe yalıtımı, enerji kimlik belgesi, modüler bölme, ofis mobilyaları gibi alanlarda bayiliklerim var.
Şimdilik hakkımda anlatabileceklerim bu kadar. Bu bölümü sürekli güncellemeyi düşünüyorum. Aklınızda bulunsun :)
Blog Yazarlığı Maceram


mIRC, ICQ gibi mesajlaşma uygulamalarının popüler olduğu, MSN’in yeni yeni tanınmaya başlandığı lise yıllarımda, yaşı 30 üstü olanlar bilir Geocities, Tripod gibi web sitesi oluşturmanıza olanak sağlayan siteler vardı. Benim ilk website denemelerim de Geocities üzerinde olmuştu. Frontpage ve biraz HTML bilgisi ile Geocities uzantılı kişisel bir site açmıştım.

Üniversite’de işi biraz daha ilerleterek ODTÜ Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Kulübü bünyesinde ASP dilinde programlanmış bir portal kurduk. İlk ciddi içerik çalışmalarım da bu portal üzerinde başladı. Şimdi düşündüğümde o yaptığımızın bir nevi blog yazmak olduğunu anlıyorum ama o dönem tabi hayatımızda blog diye bir kavram yoktu.

Bloglarla asıl tanışmam ise MBA için gittiğim Avustralya’da oldu. Kaldığımız yurtta farklı milletlerden insanlar vardı. Onlardan kültürlerine, yaşam tarzlarına dair pek çok şey öğrendim. Fakat beni en çok etkileyeni blog yazarlığı yapanlardı. Bizde internet emekleme dönemini yaşarken onlar her ihtiyaçlarını internet üzerinden karşıladıkları gibi blog yazarak ciddi gelirler de elde ediyorlardı. Nereden bilebilirdim blog, afffiliate, content, marketing gibi kavramların bir daha hiç çıkamamak üzere hayatıma gireceğini.

Ben de o dönem teknoloji ağırlıklı bir blog açtım. Her genç gibi ben de o zamanlar teknolojik ürünlere meraklıydım ve aldığım, incelediğim ürünlerin tanıtımlarını yapıp affiliate linkleri üzerinden satış sitelerine yönlendirerek para kazanmaya başladım.
Blog Hocam Hakkında


Pılımı pırtımı toplayıp İstanbul’a döndüğümde yazmanın, paylaşmanın eksikliğini hissetmeye başladım ve bir blog açmaya karar verdim. Bu kararı verdiğim 2011 yılında az sayıda Türkçe blog olmakla birlikte blog yazarlığı kavramı pek yaygın değildi. Ben de blog yazarlığı hakkında bir şeyler yazmanın keyifli olabileceğini düşünerek Blog Hocam’ı açtım.

Amacım hem öğrenmek, hem öğretmek. Bu nedenle Blog Hoxam’da yayımlanan yazıların neredeyse tamamı bilgi ve gözeme dayalı yazılardır.

Blog Hocam yeni blog açmak isteyenlerden mevcut blogunu geliştirmek isteyenlere, blogundan para kazanmak isteyenlerden popüler bir blog yazarı olmak isteyenler her seviyede kullanıcıya hitap etmektedir.

Kısaca Blog Hocam isminin hikayesinden de bahsetmek istiyorum. Genel kanı kendime blog hocası yakıştırması yaptığım yönünde olsa da burada hoca olan bu blogun ta kendisi. Bu siteyi ilk kurduğumda yıllar sonra oluşacak arşiviyle müthiş bir bilgi kaynağı haline dönüşeceğini düşünerek siteyi bir blog öğreticisine benzetmiş ve Blog Hocam ismini koymuştum. Yani hoca olan ben değilim, bu sitenin ta kendisi.

Bu vesile ile bilmenizi isterim ki benden sonra mantar gibi türeyen "o hocam, bu hocam, şu hocam" gibi sonuna hocam kelimesi konularak açılan hiçbir siteyle alakam yoktur.

İletişim


Vakit ayırıp bu sayfayı okuduğunuz için teşekkür ederim. İletişim sayasındaki iletişim kanallarından herhangi birini kullanarak bana istediğiniz konuda mesaj gönderebilirsiniz. Mesai gün ve saatleri içerisinde, zamanım elverdiği ölçüde mesajlarınıza cevap vereceğimden şüpheniz olmasın.

Kalın sağlıcakla!


Blogger tarafından desteklenmektedir.